Najnowsze artykuły :

Gdzie wyjechać w góry ?

By on Styczeń 2, 2017

Jeśli ktoś planuje wyjazd w góry, a nie chce przekraczać terenu Polski, nic straconego! W Polsce jest wiele wspaniałych górskich szlaków oraz wyzwań, które można pokonywać zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Niektóre z nich są znane wszystkim, inne – nieco mniej, choć tak samo bywają urokliwe oraz tajemnicze.

Jednym z miejsc, do którego warto się udać są Karkonosze oraz położona w nich miejscowość Szklarska Poręba, zlokalizowana w dolinie słynnej rzeki Kamiennej. Jest to bowiem jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów polskich i zagranicznych, a także miasto, w którym można zatrzymać się w trakcie urlopu. Całe miasto jest obserwowane przez górujący nad nim szczyt Szrenica liczący sobie 1362 m n.p.m. Widoki z niego są niesamowite, a ponadto na Szrenicę można dostać się za pomocą krzesełkowej kolei liniowej. Znajduje się tam również schronisko górskie. Droga pomiędzy Szklarską Porębą a szczytem to tak zwany czerwony szlak, który przy okazji należy do Głównego Szlaku Sudeckiego.

Dla nieco bardziej leniwych wspaniale sprawdzi się wypoczynek w Wiśle – ikona południowej części Polski. Do Wisły można pojechać wraz z całą rodziną – również najmłodszymi członkami. Zimą miasto oferuje wiele atrakcji, takich jak zjazdy na snowboardzie, pontonach, bądź jabłuszkach, a także liczne lodowiska oraz – wieczorami – klimatyczne kuligi, które zachwycą nie tylko dzieci. W lecie natomiast warto odwiedzić wesołe miasteczka, parki linowe oraz ścianki wspinaczkowe, gdzie swoje siły może pokazać każdy. Wisła skrywa jeszcze jedną rzecz – jest to miasto, w którym urodził się oraz wychował Adam Małysz. Warto wybrać się tam zarówno w lecie na wakacjach, jak i podczas zimowych ferii.

Osoby bardziej aktywne powinny obrać za cel polskie Tatry, które o każdej porze roku zachwycają i potrafią zapierać dech w piersiach zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.

Znanym kurortem, który zwykle porównuje się do miejsc wypoczynkowych w Szwajcarii oraz Austrii jest Szczawnica, która zlokalizowana jest w dolinie Grajcarka nad Dunajcem. W Szczawnicy można znaleźć aż kilkanaście źródełek kwaśnych wód, a także Pijalnię Wód Mineralnych. Wspaniałą atrakcją są również spływy wzdłuż rzeki, które nieprzerwanie działają od wieku dziewiętnastego. Przebywając w Szczawnicy można również wybrać się między innymi na szczyt Sokolicy – 747 m n.p.m., z którego rozpościera się magiczny widok na Pieniny i Tatry.

Planując wyjazd w miejsce, gdzie znajduje się kilka szczytów, warto pomyśleć o Szczyrku – popularnym mieście w Polsce, które jest położone w dolinie Żylicy na wysokości kilkuset metrów nad poziomem morza. Wokół niego znajduje się aż kilkanaście szczytów, do których można zaliczyć między innymi Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.) czy podobnie wysoki Klimczok. Są to miejsca, gdzie w szczególności zimą turystów nie brakuje. Z powodzeniem można tam zjeżdżać na nartach, a także zdobywać okoliczne szczyty. Ponadto, można tam znaleźć między innymi liczne karczmy oraz restauracje, które tętnią wieczorami życiem.

Najwyższej położoną częścią Bieszczad jest Połonina Wetlińska, na którą można się dostać za pomocą autobusów między innymi z Sanoka, Rzeszowa, a także Krosna – Miasta Szkła, zwanego Małym Krakowem. Wetlina jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym ze względu na liczne szlaki górskie oraz wspaniałe widoki. Połoninę można w prosty sposób zdobyć, a także – przy okazji – podziwiać krajobrazy.

W pobliżu Zakopanego znajduje się również bardzo urokliwy Kościelec, który od samego patrzenia potrafi rozkochać w sobie każdego. Zazwyczaj droga ze schroniska na tak zwaną Halę Gąsienicową zajmuje około dwóch, trzech godzin, dlatego też jest to prosta i szybka trasa, na której przy okazji można podziwiać liczne stawy tatrzańskie, które znajdują się na Kościelcu.

Zwykle wycieczki w polskie góry są nader tanie, a przy okazji warunki potrafią miło zaskoczyć. W trakcie zwiedzania polskich zakątków niejednokrotnie turyści przyznają, iż nasz kraj jest piękny, a także wspaniale wpisuje się w myśl „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Autor : admin

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *