Najnowsze artykuły :

Jak naprawiać auto samemu ?

By on Styczeń 2, 2017

Wielu kierowców zadaje sobie pewne pytanie: jak indywidualnie naprawić swój samochód? Tutaj jednak warto zaznaczyć, iż są usterki, które każdy może naprawić we własnym garażu, a przy okazji – zaoszczędzić koszta. Potrzebna jest jedynie wiedza i chęci, naprawa samochodu nie musi być trudna!

Niektóre drobnostki, takie jak między innymi wymiana oleju silnikowego to w warsztacie koszt od stu złotych w górę, a – jak wiadomo – podstawowa wiedza o własnym pojeździe pozwala na zachowanie znacznej gotówki w kieszeni, bowiem samodzielna wymiana oleju jest bezpłatna, a produkt kosztuje kilkanaście złotych. Wystarczą dwa kroki – zakup oraz wymiana, jednak należy mieć na uwadze, że olej powinien zostać oddany do utylizacji.

Drugą kwestią, tudzież usterką, której można pozbyć się w domu jest wymiana przepalonych już żarówek na nowe. W niektórych samochodach można to zrobić szybko i bez większych problemów, jednak są modele aut, gdzie trzeba się mocno natrudzić, aby uzyskać pożądany efekt. Żarówki można zakupić w sklepach z narzędziami oraz akcesoriami samochodowymi, a także i na niektórych stacjach benzynowych. Jest to kolejna możliwość na oszczędność finansów, ponieważ w serwisach zazwyczaj sam zakup żarówki to ceny kosmiczne, nie wspominając już o robociźnie. Przy okazji należy zaznaczyć, że wymiana świateł ksenonowych to już sprawa dla profesjonalistów.

We własnym garażu można również wymienić akumulator. Jest to – wbrew powszechnym opiniom – sprawa błaha, o ile osoba wymieniająca wie, gdzie znajduje się akumulator oraz jak wygląda. Podobnie prostą sprawą jest wymiana świec zapłonowych, które można zakupić za niewielką cenę w wielu sklepach. Zazwyczaj świece wymienia się raz na około 60-150 tysięcy kilometrów, jednak to wszystko zależne jest od samego auta oraz jego kondycji.

Warto zastanowić się w domu również nad własnoręczną wymianą klocków hamulcowych, które można kupić w miarę tanio – pod warunkiem, że nie będą to klocki oryginalne, ale ich zamienniki. Klocki to kwestia bardzo prosta. W modelach starszych należy tylko zdjąć koło, wyciągnąć zawleczkę (bądź odkręcić śruby), a następnie zamienić klocki hamulcowe na nowe. W trakcie wymiany klocków można także sprawdzić stan tarcz, bądź przewodów hamulcowych.

Raz na kilka lat należy również wymieniać płyn chłodzący, co jest stosunkowo proste. Sprawa bowiem jest podobna do wymiany oleju silnikowego i tak jak tam pojawia się problem z utylizacją zużytego produktu. Nie wolno jednak jednocześnie mieszać kilku różnych płynów, a brak wymiany może spowodować usterki układu chłodniczego, czego naprawa nie jest już zbyt prosta.

Równie prosta jest wymiana wycieraczek, która trwa zaledwie kilka minut i może ją wykonać prawie każdy. W zależności od ceny, można zakupić wycieraczki najlepszej jakości (górna granica), bądź najniższej, które z kolei mogą rysować szybę. Samodzielnie wymienić również można płyn hamulcowy, bądź filtr powietrza.

Jeśli ktoś ma nieco większą wiedzę od podstawowej oraz wie, gdzie znajduje się pasek rozrządu – będzie w stanie zrobić to sam. W przypadku jednak braku dostatecznych informacji i doświadczenia – warto zgłosić się do profesjonalnych warsztatów samochodowych, aby nie wyrządzić większych szkód.

Autor : admin

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *