Najnowsze artykuły :

Jak oszczędzać pieniądze ?

By on Styczeń 2, 2017

Aktualnie, mało osób z nas umie oszczędzać. Co miesiąc zaskakują nas nowe wydatki, na które ledwo nam wystarcza. Generalnie przeważnie ile zarobimy tyle wydamy, a tylko nieliczni z nas potrafią, niemal w każdym okresie coś odłożyć i zaoszczędzić na tzw. ,,czarną godzinę”.

Przemyślenia noworoczne

Wraz z nadejściem nowego roku, w naszej głowie pojawiają się postanowienia noworoczne, pragniemy ograniczyć nasze wydatki, zaoszczędzić na upragnione wakacje, albo zapisać się na kurs tańca, dlatego zaczynamy się zastanawiać jak to wszystko osiągnąć. Niemal wszystkie te elementy związane są z naszym budżetem, więc od niego zaczynamy swoje przemyślenia.

Kontrola i planowanie wydatków

Wszyscy wiemy jak ważna jest kontrola wydatków, tym bardziej że jadąc na zakupy, ciągle jesteśmy narażeni na przeróżne chwyty marketingowe i promocje. Aby osiągnąć bezpieczeństwo finansowe niezbędne jest planowanie finansowania, a tym samym naszych zakupów. Wielokrotnie uważamy że potrzebujemy przeróżnych rzeczy, które w gruncie rzeczy stanowią tylko naszą zachciankę. Ważne aby po każdej wypłacie określić sobie plan finansowy i przeznaczyć pewną ilość pieniędzy na niezbędne wydatki, a resztę próbować zaoszczędzić. Najlepiej udać się do sklepu z gotową listą zakupów, tak aby nie zwracać uwagi na pojawiające się zakupowe kaprysy, którym absolutnie nie wolno ulegać pod wpływem emocji. Gdy nie zadbamy o oszczędzanie, wkrótce możemy być narażeni na problemy finansowe i związane z nimi pożyczki, które zasięgnięte raz, bardzo trudno spłacić.

Budżet domowy

Wielu z nas uważa, że ledwo starcza mu z miesiąca na miesiąc. W jednej pracy zarabialiśmy 2000 zł, w innej 2500 zł, ale nadal nie możemy zaoszczędzić pozostałych 500 zł. Jak to się dzieje? A mianowicie związane jest to z nieumiejętnym zarządzaniem budżetem domowym oraz brakiem rejestrowania wpływów oraz wydatków. Najlepiej co miesiąc zapisywać sobie nasze potrzeby finansowe oraz dzielić je na określone kategorie. Umiejętne prowadzenie własnego budżetu, wymaga zbierania paragonów, notowanie wydatków, ale pomimo to bardzo się opłaca i skłania nas tylko do przemyślanych zakupów.

Jak ograniczyć własne wydatki?

Warto przyglądnąć się naszym rachunkom za prąd, wodę, ogrzewanie i zastanowić się co moglibyśmy zrobić, aby je zmniejszyć. Niekiedy wystarczy tylko zakręcić kapiący kran, naprawić zepsutą spłuczkę, zgasić światło ciągle świecące się w pokoju, w którym nie siedzimy, albo wymienić żarówki na energooszczędne. Zaoszczędzone kwoty mogą wydawać się niewielkie lecz w przeciągu roku, może uzbierać się z nich większa oszczędzona suma. Kolejnym punktem naszych wydatków są zakupy żywnościowe. Należy umiejętnie je robić, bez niepotrzebnych zapasów, ponieważ wiele z nich ulegnie zepsuciu, a tym samym zmarnujemy wydane pieniądze.

Zasady oszczędzania

Istnieje wiele zasad oraz sposobów oszczędzania, dostępnych w internecie, którym powinniśmy się szczegółowo przyglądnąć. Zwróćmy uwagę, że oszczędzać może niemal każdy, niezależnie od osiągniętego dochodu. W oszczędzaniu niezbędna jest tylko systematyczność. Warto podczas zakupów kierować się tylko własnymi potrzebami, a zachcianki przesunąć na bok i nie zwracać na nie uwagi. Ponadto należy kontrolować i zapisywać każdy wydatek, a zakupu dokonywać najlepiej z przygotowaną wcześniej w domu listą.

Aby oszczędzić należy szukać do tego każdego możliwego wariantu, ponieważ w dzisiejszych czasach reklama i media, coraz częściej skłaniają nas do niepotrzebnych zakupów.

Autor : admin

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *