Najnowsze artykuły :

Jaki bank wybrać ?

By on Styczeń 2, 2017

Gdy w naszym życiu przychodzi okres założenia własnego konta bankowego, stajemy przed ogromnym wyborem, nad którym długo się zastanawiamy. Pragniemy aby nasze konto było idealnie dopasowane do naszych potrzeb, więc analizujemy ofertę niemal każdego banku. Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest konto w banku?

Co to jest konto w banku?

Jest to inaczej rachunek bankowy, albo konto internetowe, lub tzw. ROR. Stanowi wirtualny portfel, który prowadzi nasz bank. Posiada zapis aktualnego stanu konta oraz operacji finansowych już zrealizowanych. Konto stawia nam możliwość dokonywania operacji w zakresie naszych finansów, poprzez robienie przelewów, inwestowanie, albo płatności kartą. Płatności możemy dokonać nie tylko osobiście, ale i w internecie, poprzez telefon, lub aplikację mobilną. Wszystkie rachunki bankowe posiadają własny numer IBAN, czyli międzynarodowy numer identyfikacyjny, który dla Polski, rozpoczyna się skrótem PL, a dalej stanowi ciąg indywidualnych cyfr.

Jakie konta bankowe są aktualnie dostępne na rynku?

Aktualnie banki w swojej ofercie posiadają wiele rodzajów kont bankowych, przeznaczonych do różnego zastosowania, z których najbardziej popularne są: rachunki podstawowe, pomocnicze, konta walutowe, lokaty terminowe, a także konta oszczędnościowe. Tak wiele rodzajów skłania nas do przemyśleń, które z nich będą najlepiej pasowały do naszych potrzeb. Pierwszy z nich rachunek podstawowy, bywa przeznaczony do szerokiego zarządzania własnymi środkami, gdyż możemy na niego otrzymać wypłatę, dokonać comiesięcznych opłat, a także zrobić zakupy online w internecie.

Ponadto wiele banków, w swojej ofercie posiada możliwość zakładania indywidualnych kont studenckich, oraz młodzieżowych obarczonych specjalnymi zniżkami. Z kolei dla osób, które posiadają własną działalność gospodarczą, najlepiej nadają się konta firmowe, które posiadają łatwość dokonywania operacji finansowych. Praktycznie do każdego takiego konta, istnieje możliwość wyrobienia karty płatniczej. Drugi z rachunków, a mianowicie pomocniczy, stanowi dodatkowe konto, służące jako sposób na wygodne zarządzanie pieniędzmi, ulokowanymi na rachunku podstawowym. Z kolei konta walutowe, obejmują prowadzenie rachunku w innej, obcej walucie. Są niezwykle popularne, wśród osób pracujących za granicą, a także daleko podróżujących. Mogą się przydać również w przypadku, gdy część naszych klientów pochodzi zza granicy. Lokata terminowa to specjalne konto, które służy do przelewania określonej kwoty pieniędzy, określonej na lokacie, pozwala się wzbogacić, warunkiem jest nie wybieranie środków pieniężnych z tego typu konta np. więcej niż raz w miesiącu. Dzięki ich istnieniu możemy osiągnąć zysk, z pieniędzy i tak leżących na naszym koncie, a tym samym więcej zaoszczędzić. Konto oszczędnościowe to rachunek, nieco podobny do lokaty, lecz o zdecydowanie większej elastyczności. Nie powoduje zamrożenia pieniędzy na pewien okres czasu, lecz ma mniejsze oprocentowanie, przy zmiennej stopie.

Jakie konto wybrać?

Istnieje tak dużo banków, wykazujących ogromną ilość ofert dla własnego klienta, przez co ciężko nam się zdecydować na wybór jednej z nich. Aby najlepiej ją dopasować do własnych potrzeb, wystarczy zwrócić uwagę na kryteria wyboru, które są dla nas najważniejsze. Wystarczy określić sobie listę czynników, dla których pragniemy założyć konto w banku. Czy powodem jest tylko wpłata naszego comiesięcznego przychodu, czy może pragniemy oszczędzać pieniądze i szukamy jak najlepszej lokaty, czy też może wybieramy się za granicę i potrzebne nam jest konto walutowe. Po określeniu tego typu czynników dokonujemy wyboru konta.

Koszt prowadzenia konta w banku

Przed założeniem konta, warto sprawdzić czy nasz bank pobiera opłaty i prowizje za samo prowadzenie naszego rachunku. Ponadto należy upewnić się, czy opłaty za kartę płatniczą nie są wygórowane, oraz zapytać o ubezpieczenie naszej karty w razie zgubienia. Ważną kwestią są też opłaty za przelewy. Najlepiej gdy pewna ich dzienna ilość jest darmowa, szczególnie w przypadku standardowych przelewów, a nie ekspresowych.

Podczas zakładania konta w banku, warto przemyśleć swoje potrzeby, a w przypadku decydowania się na jakąś ofertę należy wypytać o wszystkie pobierane przez bank opłaty, tak by nie stanowiły one dla nas nowości i niemiłego zaskoczenia przy comiesięcznym ich pobieraniu.

Autor : admin

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *