Najnowsze artykuły :

Jaki laptop wybrać ?

By on Styczeń 2, 2017

Wybór laptopa bardzo często może okazać się ciężkim oraz żmudnym procesem, bowiem ma on posłużyć przez kilka lat i działać niezawodnie, niejednokrotnie towarzysząc w prywatnych, bądź służbowych podróżach nawet do innych krajów świata, toteż należy wybrać komputer, który najlepiej będzie spełniał wszystkie oczekiwania oraz wymagania swoich klientów. Przede wszystkim na pierwszym miejscu trzeba zastanowić się, do czego laptop ma służyć – do celów prywatnych, służbowych czy też przyjemnych, takich jak gry, bądź muzyka, a także jaka kwota ma być przeznaczona na jego zakup. Istnieje nieskończenie wiele komputerów, a wciąż powstają coraz to nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie.

Zwykle coraz częściej w trakcie zakupu komputera pada pytanie, na jakim systemie działa, bowiem istnieje kilka kluczowych – między innymi Windows, Linux, iOS, a także laptopy bez jakiegokolwiek systemu, które warto znać. Najbardziej popularny oraz najstarszy jest Windows, który obecnie działa na podstawie tak zwanych „kafelków”. Właściciele komputerów ze starszymi systemami nie zawsze potrafią przyzwyczaić się do najnowszych wersji ze względu na ich specyfikę, jednak w większości przypadków jest to jedynie kwestia czasu. Zazwyczaj są one już wgrane w komputer, a od czasu do czasu należy je tylko aktualizować. Coraz częściej wybór pada również na komputery bez systemu, które są nieco droższe, jednak posiadają wiele funkcji i pozytywnych cech – przede wszystkim można samodzielnie wybrać oprogramowanie, a także są one proste w obsłudze. Dodatkowo, system nie jest zbyt skomplikowany, a wręcz zawsze gotowy do pracy.

Co ważne – nie powinno się kupować laptopów już używanych, bowiem nigdy nie wiadomo, czy są one w pełni sprawne. Niejednokrotnie jednak może okazać się, iż za naprawę zapłaci się więcej, niż przy zakupie komputera nowego, z autoryzowanego sklepu. Powinno się w szczególności zwracać uwagę na indywidualne potrzeby przyszłego właściciela komputera, ponieważ to właśnie nimi najczęściej kierujemy się przy wyborze laptopów, a ponadto – znacząco ułatwia to pracę na nim. Na uwadze należy mieć porty, które każdy komputer powinien posiadać. Są to między innymi: port USB, HDMI/Display Port, VGA, czytnik kart pamięci wszelkiej kategorii oraz standard USB, a także obsługa płyt CD oraz DVD. Zazwyczaj komputery przenośne posiadają także kamery, bez których nie da się korzystać między innymi z aplikacji Skype. Ich modele są różnorodne, zazwyczaj ich standardem jest 1 albo 2 megapiksele, jednak są laptopy z kamerami o nieco większych parametrach, a co za tym idzie – lepszej jakości.

Powinno się również zwrócić uwagę na napęd komputera, bowiem jego brak może oznaczać spore kłopoty w postaci między innymi braku obsługi płyt z nagranymi filmami DVD oraz CD. Jego rodzaje to popularny Blu-Ray oraz DVD. Komputery z pierwszą wersją napędu są zazwyczaj droższe od wersji DVD, jednak równocześnie gwarantują dużo lepszą jakość w trakcie oglądania filmów W przypadku Blu-Ray’a, należy zwrócić uwagę, czy komputer posiada matrycę Full HD, bez której filmy z tegoż napędu nie będą różniły się niczym od kategorii DVD. Ważna jest również waga komputera – w szczególności dla osób, które dużo ze swoimi laptopami podróżują. Zbyt ciężkie, bądź zbyt duże mogą oznaczać problemy i znacznie utrudniać jego przewożenie. Z reguły zwykle ciężkie komputery prowadzą do przykrych bóli kręgosłupa.

Wyróżnia się między innymi komputery dla dzieci, biznesmenów, profesjonalistów, do gier, multimedialne oraz znacznie zaawansowane technologicznie. Dodatkowymi atrakcjami dla właścicieli laptopów mogą być na przykład podświetlana klawiatura, dodatkowe głośniki, a także czytnik linii papilarnych. Można również pokierować się jego obudową. Oferowane są bowiem komputery o konstrukcji aluminiowej, bądź stworzone ze stopów magnezu, jednak niejednokrotnie można spotkać się także z różnorodnymi kolorami – różowymi, niebieskimi, stalowymi, a także – najbardziej standardowymi – czarnymi. Warto wspomnieć o pamięci komputera, a także zwrócić uwagę na wykonanie obudowy, solidne nawiasy, chłodzenie laptopa oraz głośność jego pracy.

Autor : admin

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *