Najnowsze artykuły :

Jakie studia wybrać ?

By on Styczeń 2, 2017

Na każdego maturzystę zawsze czeka jedno pytanie: jakie studia wybrać, aby w przyszłości nie żałować swojego wyboru i być zadowolonym z pracy? Stosunkowo łatwe pytanie może w późniejszym czasie okazać się bardzo trudne, a wraz z szukaniem odpowiednich studiów – wybór będzie coraz bardziej ciężki.

W Internecie są dostępne różnorodne Quizy, które w wynikach podają najlepszy wybór studiów, członkowie rodziny doradzają za każdym razem coś innego, a sam maturzysta? Stoi przed ciężkim wyborem, któremu nie pomagają nietrafne uwagi oraz spostrzeżenia. Tutaj jednak warto pokierować się własnymi przekonaniami, gdyż życie jest jedno i nikt inny go nie przeżyje, toteż wszelakie sukcesy, bądź porażki będą tylko i wyłącznie należały do jednej osoby. Studia są pierwszym poważnym krokiem w stronę dorosłości i to one będą decydowały o późniejszym – udanym, bądź przegranym życiu danego człowieka. Choć może wydawać się to przerażające, w rzeczywistości takie nie jest, pod warunkiem, iż wybór będzie trafny, a maturzysta-student – zadowolony z kierunku, na który uczęszcza.

Bardzo często chodzą głosy, iż pracy nie ma dla humanistów i dlatego osoby z umysłem polonistycznym, bądź językowym nie znajdą odpowiedniego zatrudnienia w swoim zawodzie. Coraz częściej padają również hasła, że praca czeka jedynie w słynnym fast-foodzie, co skutecznie zniechęca niektórych humanistów do podjęcia wymarzonych studiów. Całkiem niepotrzebne, bowiem – jak się okazuje – w ostatnich latach proporcje bardzo zmieniły się i już za kilka lat rynek pracy będzie potrzebował prawdziwych humanistów, a z kolei zapełniony zostanie przez umysły ścisłe, dla których to właśnie wtedy nie będzie jakiejkolwiek pracy, dlatego nie warto kierować się uszczypliwymi komentarzami innych, a tylko własnym rozumem.

Warto pamiętać, aby przy wyborze studiów – co następnie rzutuje na przyszłą pracę na wiele lat – zastanowić się, czy będą one zgodne z pasjami oraz rzeczami, które sprawiają przyjemność, a także satysfakcję, bowiem właśnie to jest najważniejsze. Zwykle prawdą jest, że sukcesu nie osiągnie się w branży, która należy do znienawidzonych przez siebie, a jedynie w takiej, która cieszy i bawi. Pasja bowiem potrafi zdziałać na tejże płaszczyźnie wiele cudów. Warto poważnie przemyśleć, co będzie najlepszym rozwiązaniem.

W branży, za którą się nie przepada wywołuje wiele stresu, a to może prowadzić do poważnych kłopotów w późniejszym życiu i przekładać się na sferę prywatną.

Warto usiąść i zadać sobie następujące pytania: jak często chcę wyjeżdżać? Z jakimi ludźmi chcę mieć kontakt? Czy chcę poznawać nowe osoby? Jak wiele chciałabym zarabiać miesięcznie? Czy chcę, aby praca mnie cieszyła? Jaką formę zatrudnienia preferuję? Jak zróżnicowane zadania będę wykonywać? Jest to zaledwie parę pytań, które nie zostały przedstawione w odpowiedniej kolejności. Najważniejsza jest satysfakcja z wykonywanej pracy, natomiast na samym końcu – zarobki. Bez przyjemności z wykonywanej pracy nie będzie bowiem jakiejkolwiek radości z zarobionych pieniędzy, a niedosyt będzie nieustannie towarzyszył gorzkości.

Wszystko to właśnie ma bardzo ścisły związek ze studiami. Nie warto także przy ich wyborze patrzeć na ilość zajęć tygodniowo, ponieważ nawet przytłaczająca ich liczba może okazać się niczym w porównaniu do przyjemnego słuchania wykładowców oraz tematów interesujących. Warto zastanowić się nad zdaniem osób najbliższych – przyjaciół oraz rodzin, jednak nie może to być głos decydujący. Najważniejszym jest ten w głowie, który będzie decydował o przyszłym życiu.

Pamiętaj! Nie wybieraj również studiów, które wiążą się z częstym kontaktem z ludźmi, jeśli jesteś nieśmiały i wolisz unikać rozmów oraz nawiązywania znajomości. To także jest ważne, podobnie jak i wybór uczelni oraz harmonogram zajęć, które będą prowadzone na danych kierunkach. Rodzaj uniwersytetu oraz program nauczania może mieć wpływ na dalsze życie. Zastanów się nad uczelniami, które Cię interesują, idź na dni otwarte, a następnie przeanalizuj wszystkie propozycje. Z głową.

Autor : admin

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *