Najnowsze artykuły :

Polski sport narodowy – piłka nożna

By on Styczeń 2, 2017

Wraz z sukcesami reprezentacji naszego kraju w czasie mistrzostw Europy rośnie systematycznie zainteresowanie w naszym kraju piłką nożną. Powstają liczne fankluby, boiska, właściwie wszędzie można natknąć się na gadżety powiązane z tą dyscypliną sportową.

Nie da się ukryć, że w Polsce piłka nożna zawsze była uznawana za sport narodowy. Działo się to zarówno w latach siedemdziesiątych, kiedy byliśmy jedną ze sportowych potęg, ale działo się także w momencie gdy nasi piłkarze zaliczali porażkę za porażką. Zawsze jednak dzieci, szczególnie chłopcy marzyli aby stać się sławnym piłkarzem. Zmieniali się jedynie idole. W czasach świetności byli to nasi rodacy – Boniek, Tomaszewscy. W momencie gdy w kraju nie było szczególnie kim się inspirować byli to Beckham, Ronaldo i inne zagraniczne gwiazdy. Piłka nożna zawsze była sportem najczęściej uprawianym w szkołach na lekcjach wychowania fizycznego. Nie ma zatem nic dziwnego w tym jakie są reakcje młodych ludzi na ten sport. Szczególnie młodzi chłopcy proszą rodziców o zapisanie ich na treningi do szkółki piłkarskiej, wyciągają oni tatę co weekend na boisko aby szlifować swoje umiejętności. W głowie takiego dziecka rodzi się jednak pytanie jak trenować aby osiągnąć w przyszłości takie sukcesy i posiadać takie umiejętności jak Lewandowski czy Krychowiak.

Sztuką i podstawą w skuteczności każdego treningu sportu jest systematyczność i oddanie uprawianej dyscyplinie nie tylko ciała i duszy ale przede wszystkim większości posiadanego czasu wolnego. Jest to szczególnym wyzwaniem dla dziecka z podstawówki, które chciałoby spędzać czas na zabawach, a nie koniecznie na intensywnym wysiłku fizycznym jakim są treningi sportowe. Trenowanie sportu jakim jest piłka nożna jest w Polsce w tym momencie dużo łatwiejsze dla dzieci. Na fali zwycięstw naszych piłkarzy, ich sukcesów w ligach zagranicznych powstało wiele szkółek piłkarskich – przy klubach praktycznie w każdym większym mieście a także w licznych wsiach. Dodatkowym ułatwieniem są wybudowane przed Mistrzostwami Europy w nożnej w 2012 roku boiska ze sztuczną nawierzchnią – tak zwane Orliki. Nie da się ukryć, że dzieci mają teraz dużo łatwiejszy start gdy chodzi o treningi piłkarskie.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w treningu sportowym są dwie rzeczy – ciężka praca i systematyczność. Nie pracując systematycznie, nawet posiadając ogromne ilości talentu nie da się osiągnąć sukcesu, niezależnie czy sportem jest tenis stołowy czy piłka nożna. Systematyczna praca pozwala na opanowanie techniki, wszystkich sztuczek, które widać na światowych boiskach. Ciężka praca prowadzi do utrwalenia w umyśle i w ciele pozytywnych wzorców zachowań na boisku, tak aby stały się one nawykiem i odruchem ciała. Jest to szczególnie ważne na meczach piłkarskich, kiedy nie ma czasu na myślenie, a decyzja powinna być podjęta automatycznie, bez udziału woli.

Kolejnymi istotnymi w treningu sportu jakim jest piłka nożna aspektami jest talent i pasja. Talent nie predestynuje młodego sportowca do osiągania sukcesów, jest jednak znaczącym, ułatwiającym osiągnięcie je czynnikiem. Każdy trener wie, że talent odpowiada za maksymalnie dziesięć procent sukcesu, podczas gdy pozostałe dziewięćdziesiąt procent to ciężka praca. Pasja z kolei pozwala na to, by w razie niepowodzenia się nie poddać i nie zrezygnować z uprawiania sportu. Często jest tak, że dzieci zmuszane do uprawiania sportu, bez prawdziwej pasji szybko rezygnują po pierwszym niepowodzeniu. Jeśli dziecko posiada pasję i jest nią piłka nożna nie zniechęcą go pierwsze, początkowe porażki w treningu i w meczach. Będzie chciał stać się lepszym piłkarzem i włoży w treningi jeszcze więcej serca i silnej woli. Trenowanie pasjonatów to skarb dla każdego trenera.

Autor : admin

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *